SİLAJ MAKİNELERİ

MISIR SİLAJ MAKİNESİ

MISIR SİLAJ MAKİNESİ
(TEK SIRA)

Ürünleri İncele
OT SİLAJ MAKİNESİ

OT SİLAJ MAKİNESİ

Ürünleri İncele
SIRA BAĞIMSIZ SİLAJ MAKİNESİ

SIRA BAĞIMSIZ SİLAJ MAKİNESİ

Ürünleri İncele
MISIR SİLAJ MAKİNESİ

SİLAJ PAKETLEME MAKİNESİ

Ürünleri İncele
Silaj Nedir?

Silaj; içerdiği su bakımından zengin ve besleyicilik oranı yüksek yem bitkilerinin, uygun koşullarda Silaj Makinaları ile hasat edildikten sonra Sıkıştırılarak ve Havasız bir ortamda fermantasyon işlemine tabi tutulup muhafaza edilmesi işlemidir.

Bu şekilde fermente edilen yem bitkileri, kış aylarında muhafaza edildiği ortamdan çıkartılarak hayvanların yeşil yem ihtiyacını karşılamakta kullanılır. Bu işleme silaj yapmak denir. Silajı hayvan yemlerinden kurulan bir turşu gibi de düşünebiliriz.

Silaj kelimesi ingilizcede Silage kelimesinden Türkçe'ye geçmiştir. Fakat yabancı kökenli bir kelime olması sebebiyle Ülkemizin çeşitli bölgelerinde farklı şekillerde kullanılabilmektedir. Bu kullanımlardan en yaygın olanları Silaj, Sılaj, Slaj, Slaş, Sılaş, Silaş, Sılac, Silac, Slac, Slaç, Silac ve Silaç'tır. Bunların dışında bazı bölgelerde ise Darı Silajı, Mısır Silajı, Darı Turşusu olarak da bilinmektedir.

Silaj bir çok yem bitkisinden elde edilebilmekte olup en yaygın olanı Mısır (Darı) Silajıdır. Ülkemiz'de durum böyle iken Dünya'da başka silaj türleri de yapılmaktadır. Bunlar; arpa, buğday, çavdar, yulaf, pancar yaprağı ve benzeri bitkilerdir. Ayrıca meyve suyu, şeker ve bira endüstrisi artıklarının değerlendirilmesi yoluyla da silaj elde edilebilir.

Silaj Makineleri:

Firmamızın Silaj makineleri üzerine yoğunlaşması 1999 yılına dayanmaktadır. Avrupa'nın farklı bölgelerinden gelen Silaj Makinelerinin kullanıldığı o yıllarda Ülkemiz de ise bir kaç firma tarafında üretilmekte ve İç Anadolu Bölgesin de Silaj Makinesi üretilmemekteydi. En büyüğük çiftlikten En küçük Çiftliğe kadar Bütün Çiftçilerin ihtiyaç duyduğu bu makineler ne yazık ki astronomik rakamlarla çiftçimize sunulmaktaydı. Anadolu'da ilk defa Mısır Silaj Makinesi'nin imalatını yaptığımız o yıllar da Hayvancılığın geleceği Ucuz'a Mal edilecek Kaliteli Yemlerin kullanımından geçmektedir görüşünü benimseyerek yola çıktık. 2000 yılında Ot Silaj Makinesinin seri imalatına başlayarak. Ülkemizin yağış yönünden zengin bölgelerinde Ot Silaj kültürünü oluşturmaya Çalıştık. 2001 yılına geldiğimizde İlk defa Sıra Bağımsız Silaj Makinesi prototipiyle O yıllar da Teknolojik olarak yapılması zor olan bir imalatı ülke ekonomimize kazandırmayı amaçladık. Fakat 2001 yılında yaşanan Kriz bu projeyi 8 yıl askıya almamıza sebep oldu. 2009 yılında imal ettiğmiz 3 adet prototip makinenin denemeleri 4 yıl gibi bir süre zarfında tamamlandı. 2013 yılına geldiğimizde ise seri üretimine başladığımız Sıra Bağımsız Silaj Makinelerini ustalığımızın en son eseri olarak çiftçilerimizin beğenisine sunduk.15 yıldır üzerinde yoğunlaştığımız Silaj Makineleri konusunda geliştirme çalışmalarımız devam etmektedir. Bu kapsamda 2014 yılı içerisinde yeni bir ürünü daha sizlerin hizmetine sunmaktan gurur duyuyoruz.

Bekir TÜRKMEN

ÇELİKEL Yön.Krl.Bşk.
Çelikel © 2013. Tüm hakları saklıdır.      |      web tasarım web tasarım