KAŞAĞI MAKİNASI

KAŞAĞI MAKİNASI

Çelikel tarafından geliştirilen dönerli inek fırçası ineğin sağlığını, huzurunu ve refahını artırmak için tasarlanmıştır. Yüzey üzerinde dönmeye başlayan fırça inek sağlığı ve konforu için bir devrimdir. Bu hayvan dostu eşsiz fırça tüm yönler de yavaşça ineğin üstünde ve etrafında dönerek rahatını sağlar. Uygun uzunlukta ve kalınlıktaki kıllar ineğin kan dolaşımını düzenleyerek rahatlamısına yarıdımcı olur. Çelikel Kaşağı Makinası ile rahatlayan inekler daha fazla süt verirler. Kaşağı Makinası ahırda fazla yer kaplamaz. Montajı oldukça kolaydır. Silindirik fırça duvar montajı için uygundur. Eğer bu fırça ahırda doğru bir yere monte edilirse diğer ineklerin giriş çıkışı ve beslenme alanlarında hareketleri de çok rahat olur. Doğru yerleştirilen bir fırça ahırda bulunan ineklerin birbirlerine zarar vermelerini önler. Otomatik açma kapama özelliği sayesinde enerji tasarrufu için kullanımdan sonra 10 saniye içinde (bu süre yazılım kartından ayarlanabilir) otomatik olarak kapanır. Temizlenmesi oldukça kolaydır ve bu da ahırın hijyeni için oldukça önemlidir. Fırça yüzeyinin sert kaplama dizaynı uzun vadeli bir yatırım sağlar. Konfor ve güvenlik için menteşeler güçlü ve sağlamdır. Fırçayı yer değiştirmek oldukça kolaydır. Fırça aynı zamanda temizlik için demonte kullanılabilir. Elektronik Kaşağı Makinası inekleriniz için güvenli ve etkin bir bakım sağlar. Bir yaş üzeri sığırlar için uygundur. Kıl uzunluğu 5 mm’den fazla olan sığırlar için öne rilmemektedir. Dakikada 25 devir hızla dönerek sığırlara zarar verme riski minimuma indirgenmiştir.

Çelikel Kaşağı Makinasının Avantajları

1- İneğin kan dolaşımını düzenleyerek et ve süt oranında artış sağlar.

2- İneklerin tımar işlemini gerçekleştirerek bakımlı olmalarına yardımcı olur.

3- Ahırda yer kaplamaz. Bu sayede görüntü kirliliği oluşturmaz ve ergonomiktir.

4- Temizlenmesi kolaydır. Yorulmadan ve uğraşmadan basit şekilde temizlenebilir.

5- Sürünün performansını yükselterek ineklerinizin rahatlamasına yardımcı olur.

6- Düşük enerji tüketimiyle masrafsız bir ekipmandır.

7- İnek trafiğini düzenler.

8- İneklerin kendine zarar vermesini önler.

9- Montajı kolay ve kullanımı basittir.

10- Sıkışma durumunda geri dönebilme özelliği sayesinde inek tüylerine zarar verme ihtimali minimuma indirgenmiştir.
  Katalog
  Kullanım Klavuzu
  Yedek Parça

ÜRÜN BİLGİLERİ

detail
Kusursuz Ergonomi ve Yüzey Teması
Kaşağı makinasının yeni dizaynında kullanılan fırça, esnek yapısıyla hayvanın her yerine temas edecek şekilde tasarlandı. Bu yeni tasarımla kaşıma fırçasının her tarafı hayvana temas etmekte ve makinadan maximum verim elde edilmektedir.
Rüzgar Filtresi
Kaşağı makinalari, algılayıcılarının hassasiyeti sebebiyle hareketin yanı sıra rüzgâr, hava sirkülasyonu, titreşim gibi durumlarda otomatik olarak harekete geçmekte ve boşta çalışarak hem enerji kaybına hem de motor ve redüktör arızalarına neden olmaktadır. Makina yazılımında yapılan değişiklerle bu tür enerji kayıplarının ve arızalarının önüne geçildi. Makina oluşan hareketin rüzgar vb. dış etkenler tarafından mı yoksa makinaya yaklaşan hayvan tarafından mı gerçekleştirildiğini algılayıp duruma göre harekete geçebilmektedir.
detail
detail
Fırça Yatağında Üst Düzey Kalite
Eski nesil kaşağı makinalarında fırçanın motora yataklaması; redüktör miline doğrudan takılarak gerçekleştirilmekteydi. Yataklamaların kalitesi ve uygulama şekline bağlı olaraktan kaşıma fırçası motordan ayrılabiliyor ya da redüktörde dişli kırılması vb. arızalar oluşabiliyordu. ÇELİKEL mühendisleri bu sorunun üstesinden gelebilmek için; makina üzerinde bazı değişiklikler gerçekleştirerek daha uzun ömürlü ve daha kaliteli yataklamalar kullanıp eski nesil İnek Kaşıma Fırçalarında oluşan yataklamadan kaynaklı bütün arızaların önüne geçtiler.
Kuyruk Dolama Riski Artık Yok
Hayvanın kuyruğunun makinaya dolanması sonucu hayvan sağlığını tehdit eden bütün faktörler yeni nesil hayvan kaşıma fırçasında ortadan kaldırıldı. Fırça ve redüktör bağlantı noktalarında uygulananan mekanik aksam muhafaza sistemi ile hayvanların kuyruklarıyla veya dilleriyle hareketli metal aksamlara ulaşması imkansız hale getirildi. Makinanın yeni tasarımında hayvan kuyruğunu fırçaya sıkıştırmış, dolaştırmış olsa dahi makina bu durumu algılayıp kendini otomatik olarak durdurduktan 3 saniye sonra sonra hareket yönünün tersine dönerek kuyruğun serbest kalmasını sağlamaktadır. İnek, kuyruğunu makinadan tamamen kurtarana kadar makina harekete geçmeyerek olası bir tehlikenin önüne geçmektedir.
detail
detail
Redüktörde Kusursuzluk
Kaşağı makinası redütörleri üretilirken güç kaybı, verim, kullanım amacı gibi etkenlerin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bunun bilincinde olan Çelikel tasarım ekibi; makina tasarımına en uygun redüktörel yapıyı oluşturarak işlevsel anlamda hem uzun ömürlü hemde yüksek verime sahip bir ürün ortaya çıkarmayı başardılar.
Minimum Güç Maksimum Verim
BHedefimiz, çağımızın en büyük problemi olan enerji sarfiyatına karşın ekononomik çözümler sunmaktır. Kaşağı makinalarında kullanılan elektrik motorları 0.15 kW ve üzeri enerji tüketmektedir. Yeni nesil İnek Kaşıma Fırçasımızda 0.12 kW enerji sarfiyatı olan bir elektrik motoru kullanarak hem enerji maliyetini düşürdük hemde fazla enerji sarfiyatından kaçınarak milli ekonomiye katkıda bulunmayı amaçladık.
detail
detail
Kompakt Tasarım
ÇELİKEL ürettiği her makinanın tasarımında olduğu gibi bu makinada de ergonomikliği, sağlamlığı, kaliteyi ve kullanılabilirliği göz önünde bulundurarak Creature İnek Kaşıma Fırçasını tasarladı. Makinada fazlalık olarak görülebilecek tüm parçalar ortadan kaldırılarak kompakt ve minimalist bir tasarıma ulaşıldı.
Kablolar Artık Tehlikeli Değil
Makinada kullanılan kablolar, açık ve korumasız bir şekilde makinaya bağlandığı takdirde güvenlik açısından büyük riskler oluşturmaktaydı. Deforme olma, fare vb. kemirgenler tarafından kemirilmesi, sıcaktan erimesi gibi riskleri barındıran kablolar özel muhafaza teknikleri ile koruma altına alınarak risk faktörü olmaktan çıkarıldı.
detail
detail
Otomatik Kalibrasyon Sistemi
Kaşağı makinalarında montajın esnasında karşılaşılan en büyük problemlerden biriside montaj yüzeyinin yere olan paralelliği idi. Montaj bakımından bir devrim niteliği taşıyan otomatik kalibrasyon sistemi montaj yüzeyinin durumu ne olursa olsun makinayı montaj edildiği yüzeye göre kalibre etmeye imkan tanıyan özel bir sistemdir. Zeminin tam dik olmadığı durumlarda makina kartı üzerindeki kalibrasyon tuşuna basarak makinayı yere dikmiş gibi tanımlama imkanına sahipsiniz.
Görsel Uyarı Lambası
Makina tasarlanırken kullanıcı dostu olması ve emniyet bakımından herhangi bir olumsuzluk içermemesi için azami hassasiyet gösterildi. Makinanın çalışması esnasında çalıştığını gösteren ya da arıza yapması durumunda uyarı veren görsel uyarı lambası makinanızı ve hayvanlarınızı güvence altına alır.
detail
detail
Güçlü Konstrüksiyon
Kaşağı makinası, sadece işleyiş olarak değil şase yönünden de mükemmel bir yapıya sahiptir. Şase;güçlü,çelik,dayanıklı ve kurulumu kolay şekilde tasarlanarak kullanıcısına en uygun seçeneklerde sunulmaktadır.
Elektrostatik Boya
Makinada işleyiş kadar görsellikte önem arz etmektedir. Bunun için hem zorlu koşullara dayanıklı hemde görsellik açısından daha şık durması amacıyla boyama noktasında elektrostatik toz boya kullanılmıştır.
detail
detail
Montajda Kolaylık
Çelikel tarım makinaları olarak ürettiğimiz tüm ürünlerde olduğu gibi bu makinaları da kullanıcıyı zorlamayacak, kullanımı oldukça kolay bir sistem tasarladık. Tek kişi tarafından monte edilebilecek şekilde tasarlanan bu makina asla sizi zorlamadan herhangi bir uzmanlık gerektirmeden montaj şeması yardımıyla 30 dakika içerisinde kurulumunu rahatça gerçekleştirebileceksiniz.
Uzun Ömürlü Hareketli Aksanlar
Makinanın kullanım koşulları ve şekli göz önüne alındığında hareket eden aksamların malzeme seçiminin ne kadar önemli olduğu bilinen bir gerçektir. Bunlardan en önemlisi de hareketli aksamlarının ömrüdür. Çelikel tarım mühendisleri, sürekli hareket edecek olan parçaların ömrünü en uzun süreye çıkartabilmek için hareketli aksamlarda plastik ve metal kombinasyonunun yataklamalar kullanarak makinanin asit ve korozyondan etkilenme ihtimalini minumuma indirdi.
detail
detail
Çok Açılı Dönüş Kabiliyeti
Sallanır tip fırçaların en büyük özelliği bütün yönlere dönerek bağımsız hareket edebilmesidir. Bu hareket mekanizması mümkün olduğunca ineğin vücut hatlarına göre fırçanın yönünü belirlemesini sağlamaktadır. Böylelikle ineğin kaşınma ihtiyacının büyük bir kısmı makina tarafından karşılanmaktadır.
Minimum Sessizlik
Yüksek ve rahatsız edici seslerin hayvan üzerinde olumsuz bir etki bıraktığı bilinen bir gerçektir. Hayvanların et ve süt ürünlerini artırabilmek için tasarlanan bu tür makinalarında sessiz olması gerekmektedir. Bu bağlamda ÇELİKEL TARIM MAKİNELERİ olarak yeni ürettiğimiz kaşağı makinasınde multi-silence sessiz motor redüktör kombinasyonunu kullanarak ahır içerisinde makinadan kaynaklı herhangi bir gürültünün oluşumunun önüne geçilmiş oldu.
detail
detail
Otomatik Start-Stop
Creature İnek Kaşıma Fırçası otomatik çalışıp otomatik durma kabiliyetine sahiptir. Sallanan fırçainek temas ettikten 3 saniye sonra otomatik olarak çalışmaya başlayacaktır. İneğiniz kaşınma ihtiyacını giderip fırçadan uzalaştıktan sonra fırça bunu alıgılayarak kendini 10 saniye sonra otomatik olarak bekleme konumuna geçecektir.
Tak & Çalıştır
İş gücünün giderek pahalılaştığı ve zamanın giderek değerlendiğini göz önünde bulundurarak yeni nesil kaşağı makinamız olan Creature’da kullanıcıya zahmet vermeyecek otomatik tak çalıştır kablo sistemi kaşağı ile birlikte ücretsiz olarak verilmektedir. Bu sayede kullanıcı ucu boş bir kabloyu elektrik tesisatçısına bağlatmak yerine kendisi rahatlıkla makinaya elektrik verebilecektir.
detail
detail
IP54 Tam Koruma
Kaşağı makinası elektronik parçalara sahip olduğu için suya ve toza karşı korunması gerekmektedir. Kaşağı makinası dış şartlara maruz kaldığı için makinada IP54 yani toza,yağmur ve benzeri serpinti sulara karşı koruyacak şekilde dizayn edildi.
Motor Koruma Sistemi
Motor ve motor aksmalar elektrik ihtive ettiğinden ötürü hayvanlar için hayati risk oluşturabilmektedir. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda elektrik ihtiva eden tasarımların hayvan tarafından erişilemez bir noktaya konumlandırılması şarttır. Bizde yeni nesil kağaşı makinamız olan Creature’da Motoru bir muhafaza içerisine alarak dışardan müdahale edilmesie ve hayvanlar tarafından zarar görmesini engelledik.
detail
detail
Kontrol Sizde
Creature tasarlanırken içerisinde bulunan yazılım her çiftliğe ve farklı ihtiyaçlara göre programlanabilmesi açısından kullanıcıya bu süreleri tayin edebilme imkanı sağlandı. Bu esnek yapı sayesinde makinanizin durma süresi,dönme süresi,çalışma süreleri kullanıcı tarafından kendi ihtiyaçları doğrultusunda düzenlenebilecektir.
Güvenli Sevkiyat
ÇELİKEL olarak üretim ve sevkiyat anlayışımız üretimden çıkan ürünün, kullanıcıya fabrikadan çıktığı şekilde sağlam ve eksiksiz bir şekilde ulaştırılmasıdır. Bu doğrultuda ürün özel straforlarla beslenerek sevkiyat esnasında zarar görmesinin önüne geçilmiştir.
detail
detail
Hayvan Dostu Fırça Kalınlığı ve Dönüş Hızı
Makinanin mekanik aksamının dışında bizce en önemli yeri hayvana temas eden kısım olan fırça bölümüydü. Bu bölümün piyasada bulunan diğer fırçalardaki gibi kalın telli, çok sert veya ince telli,çok yumuşak olmaması gerekiyordu. Fırça yapısı hem uzun ömürlü olması hemde hayvanı kaşırken hayvana zarar vermemesi için özel kıvrımlı fırça telleri kullanılarak oluşuturuldu. Bu sayede diğer fırçaların iki katı dayanımında ve makinanin gerçek manada vazifesini görebilmesi için ihtiyaç duyulan esneklikte bir fırça yapısı tasarlandı.
Kapasitesi Arttırıldı
ÇELİKEL firmasının, kullanıcılarının beğenisine sunmuş olduğu bu yeni ürünün kapasitesi artırılmış, sisteminindeki aksaklıklar giderilmiş, verimi maksimum seviyeye çıkartılmıştır. Artırılmış kapasitesi sayesinde tek fırçayla elli adet hayvana rahatça yetebilmektedir.
detail
detail
Kaşağı Makinasının Faydaları
1- İneklerin sağlığını korur ve rahatlığını sağlar.
2- İneğin kan dolaşımını düzenleyerek et ve süt oranında artış sağlar.
3- İneklerin tımar işlemini gerçekleştirerek bakımlı olmalarına yardımcı olur. Derinin havalanmasını sağlar.
4- Ahırda yer kaplamaz. Bu sayede görüntü kirliliği oluşturmaz.
5- Temizlenmesi kolaydır. Yorulmadan ve uğraşmadan basit şekilde temizlenebilir.
6- Sürünün performansını yükselterek ineklerinizin rahatlamasına yardımcı olur.
7- Düşük enerji tüketimiyle masrafsız bir ekipmandır.
8- İneklerin birbirleriyle olan teması azalır ve olası kaza ve yaralanmalar engellenir ve ahır içi inek trafiğini düzenler.
9- Deriye yapışan parazit, toz, toprak, çamur vs. gibi pislikleri temizler ve derinin teneffüs etmesini sağlar
10- Montajı kolay ve kullanımı basittir.
11- Sıkışma durumunda geri dönebilme özelliği sayesinde inek tüylerine zarar verme ihtimali minimuma indirgenmiştir.
12- Özellikle hayvanın kendisinin erişemeyeceği bölgelerin (göz ve çevresi) temiz kalmasını sağlar.

ÜRÜN VİDEOSU

ÜRÜN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Özellikler
Uzunluk 130 cm
Genişlik 135 cm
Fırça Uzunluğu 72 cm
Fırça Çapı Ø 46 cm
Net Ağırlık 56 kg
Brüt Ağırlık 60 kg
Motor Gücü 0,18 kW
Voltaj - Frekans 220V-50 Hz
Dönüş Hızı 30 dev/dak (rpm)
Paket Ebatları 130 / 60 / 40
* Tabloda belirtilen değerler yaklaşık ve ortalama değerler olup, ürün versiyonu, çalışma ve arazi koşulları ile kullanılan traktör ve donanım özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir

Çelikel tarafından geliştirilen dönerli inek fırçası ineğin sağlığını, huzurunu ve refahını artırmak için tasarlanmıştır.
Çelikel © 2013. Tüm hakları saklıdır.      |      web tasarım web tasarım